וואטסאפ בסיבוב פרסה: לא תגביל את השימוש באפליקציה

אפליקציית וואטסאפ באנדרואיד (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) אפליקציית וואטסאפ באנדרואיד (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

וואטסאפ (Whtasapp) חוזרת בה מההחלטה להגביל משתמשים שלא יאשרו את מדיניות הפרטיות החדשה של החברה באפליקציה, מדיניות פרטיות עליה הכריזה בתחילת 2021 מתוך מטרה לאפשר לה לשתף מידע עם פייסבוק, דבר שהוביל לתגובות חריפות מסביב לעולם.

כדי להבין את כל הסיפור יש לחזור לתחילת 2021. אז וואטסאפ הודיעה על שינוי מדיניות הפרטיות, שתאפשר שיתוף מידע מהאפליקציה עם פייסבוק. הצעד הוביל לתגובה חריפה מצד משתמשים ברחבי העולם ולדחיית יישום מדיניות הפרטיות החדשה ל-15 במאי, במקום התאריך המקורי שנקבע ל-8 בפברואר. עם כניסת מדיניות הפרטיות החדשה לתוקף החודש, וואטסאפ הציגה את ההגבלות בשימוש האפליקציה שיחולו על משתמשים שלא יאשרו את מדיניות הפרטיות החדשה.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

עכשיו, שבועיים לאחר ההחלטה על הגבלת השימוש, וואטסאפ עושה “סיבוב פרסה” ומודיעה על ביטול ההגבלות המתוכננות למשתמשים שלא אישרו את מדיניות הפרטיות החדשה של החברה. הדבר נובע לא רק מהביקורת העולמית בלבד, אלא ממהלכים שקודמו במספר מדינות:

  • בגרמניה, המדינה חסמה בחקיקה את היכולת של פייסבוק לעבד נתונים של משתמשים גרמנים מוואטסאפ.
  • בטורקיה, משתמשים הוחרגו מהצורך לקבל את מדיניות הפרטיות החדשה של וואטסאפ לאור חקיקה מקומית.
  • בהודו, הממשלה יצאה כנגד שינוי המדיניות החדש, כאשר נכון לרגע זה וואטסאפ תבעה את המדינה עקב שינויי חקיקה נוספים של הודו על פלטפורמות חברתיות, שדרשו מהפלטפורמות לאפשר איתור משתמשים.

למרות שלא סביר כי וואטסאפ תאשר זאת רשמית, אפשר להניח כי שינויי החקיקה בכמה מדינות העלו את נושא מדיניות הפרטיות החדשה מרמת המשתמשים הפשוטים לרמת חקיקה, דבר אליו צריכה פייסבוק להגיב.

וואטסאפ לא תגביל משתמשים שלא יאשרו את מדניות הפרטיות החדשה (מקור וואטסאפ)

בתגובה רשמית של וואטסאפ (בתרגום חופשי לעברית), החברה מסרה:

לנוכח הדיונים האחרונים עם רשויות שונות ומומחי פרטיות, אנו רוצים להבהיר כי כרגע אין לנו תוכניות להגביל את הפונקציונליות בווטסאפ עבור מי שטרם אישר את מדיניות הפרטיות החדשה. במקום זאת, אנו נמשיך להזכיר למשתמשים מעת לעת על עדכון מדיניות הפרטיות כמו גם במקרים בהם אנשים בוחרים להשתמש בתכונות אופציונליות רלוונטיות, כמו תקשורת עם עסק שמקבל תמיכה מפייסבוק.

בעוד שלפי וואטסאפ, רוב המשתמשים שקיבלו את ההתראה לקבל את מדיניות הפרטיות החדשה של החברה גם אישרו את התנאים החדשים, קיימים לא מעט משתמשים ומדינות שלמות שיצאו כנגד אותו שינוי, מה שהוביל להפיכת ההחלטה של החברה בהגבלה של משתמשים שלא יאשרו את המדיניות החדשה.

השוואת מפרטים