הוכרזה: iPadOS 15 – שיפורים לממשק ולעבודה עם מספר אפליקציות במקביל

תמונה: Apple

אפל פתחה אמש (ב’, 7.6) את כנס המפתחים השנתי WWDC 2021 עם אירוע הכרזה, בו חשפה פרטים על מערכות ההפעלה החדשות שיעשו דרכן למכשיריה בהמשך השנה, ובהן iOS 15 המיועדת למכשירי האייפון ו-macOS Monterey המיועדת למחשבי המק. עדכון גדול מגיע גם לטאבלטי האייפד, עם iPadOS 15, אשר מביאה עימה עיצוב חדש לעמודי הבית, שיפורים לעבודה עם מספר אפליקציות במקביל וכלים חדשים לשיתוף ולשיפור תהליכי העבודה עם האייפד.

וידג’טים בעמודי הבית

עם iPadOS 15 מקדמת אפל צעד קדימה את אפשרות הוספת הוידג’טים על גבי מסכי הבית, זו הוצגה בשנה שעברה עבור מכשירי האייפון עם iOS 14.

כמו באייפון, כך גם במכשירי האייפד ניתן להציב וידג’טים על גבי מסכי הבית על מנת לספק הצצה מהירה למידע מאפליקציות שונות, כשבאפל מציינים כי הוידג’טים באייפד הם גדולים יותר ומותאמים למסכים הגדולים. עם השקתה של iPadOS 15 מאוחר יותר השנה, בחברה יציגו וידג’טים מובנים לאפסטור, מייל, אנשי קשר, Game Center ו-Find My.

תכונה נוספת שהוצגה עבור מכשירי האייפון בשנה שעברה ועושה דרכה למשתמשי האייפד השנה היא ספריית האפליקציות, שמארגנת אפליקציות המותקנות על המכשיר לפי קטגוריות, אם כי בשונה מהאייפון, במכשירי האייפד ניתן לגשת לספריית האפליקציות היישר מה-Dock הממוקם בתחתית המסך, וללא צורך לנוע בין עמודי הבית לשם גישה לספרייה.

וידג'טים ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)
וידג’טים ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)

 עבודה עם מספר אפליקציות במקביל

על אף שלא מדובר בתכונה חדשה, וכבר היום ניתן לבצע עבודה במקביל עם מספר חלונות במכשירי האייפד, באפל מנסים לפשט את תהליכי העבודה עם הצגתה של iPadOS 15. במערכת החדשה מוסיפה החברה כפתור שיופיע בראש אפליקציות ויאפשר מעבר לעבודה במקביל עם אפליקציות נוספות וגם “מדף” שיאפשר מעבר מהיר יותר בין החלונות.

שינוי גדול לעבודה עם מספר אפליקציות במקביל מגיע דרך אפליקציית הפתקים (Notes) המובנה באייפד, לזו נוספת כעת אפשרות להצגת “פתקים מהירים” (Quick Notes), את אלו ניתן לשלוף בכל עת ומכל מקום במערכת, כך שניתן לכתוב פתקים ולהשתמש במידע מדפי אינטרנט בספארי או באפליקציות מידע אחרות, כאשר אפשרויות השיתוף וסידור המידע באפליקציית הפתקים זוכות לשדרוגים שיעזרו לפשט את תהליכי העבודה.

שיחות וידאו ב-FaceTime

בדומה לעדכון שהגיע עם iOS 15, גם ב-iPadOS 15 נוכל למצוא אפשרויות חדשות לשיחות הוידאו באפליקציית FaceTime.

תכונת ה-SharePlay תאפשר להאזין למוזיקה, לראות סרטים או לשתף את המסך של האייפד בשיחת ועידה עם חברים, כשכל אחד מהחברים המחוברים יוכל לשלוט בתוכן הנצפה עם כפתורי Play, Pause ואפשרות הרצה קדימה ולאחור.

קצת פוקוס

תכונה נוספת שהוצגה עבור מכשירי האייפון ותגיע גם לאייפדים היא “פוקוס” (Focus), תכונה שמרחיבה את האפשרויות שמציע כיום מצב “נא לא להפריע” ומוסיפה יכולת להגדרת פרופילים אשר ינתבו את ההפרעות השונות על פי צרכים שונים של המשתמשים בזמן שהם עובדים, ישנים או מתרכזים בקריאה.

סידור חדש להתראות המגיעות מאפליקציות במכשיר (Notification Summary) ירכז את כל ההתראות לאיזור אחד, כשהן מסודרות לפי חשיבות, וניתן גם לבנות עמודי בית יעודיים שאינם כוללים אפליקציות שעשויות להסיח את הדעת (כמו טיקטוק, למשל), ודרך בחירה באחד ממצבי הפוקוס להציג מסכי בית ללא אותן אפליקציות שיפריעו לנו.

Focus ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)
Focus ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)

מידע, חיפוש ותרגום

אפשרות ה-Live Text יכולה לזהות באופן אוטומטי טקסט המופיע בתוך תמונות ולאחר מכן לסמן להעתיק אותו, כך שתוכלו להוציא מספרי טלפון שמופיעים בתמונה ולהתקשר אליהם דרך אפליקציית הטלפון במכשיר בקלות. בנוסף, מאפשרת תכונת ה-Visual Look Up קבלת מידע מורחב על חיות, איזורים, יצירות אומנות ועוד, בדומה למה שמבצעת מזה זמן מה אפליקציית ה-Google Lens של גוגל (גם לביקסבי של סמסונג קיימת אפשרות דומה).

אפליקציית התרגום של אפל מציעה אפשרויות חדשות של תרגום אוטומטי, עם זיהוי קולי שיזהה את השפה המדוברת ויוכל לתרגם אותה לשפה אחרת לשם יצירת שיח בין אנשים שאינם דוברים בשפה אחת משותפת. הטקסטים של השיחה יופיעו גם על גבי מסך האייפד, כך שניתן לחלוק מכשיר אחד בין אנשים לצפייה בשיחה כל אחד בשפתו, כאשר אפשרות ה-Live Text משלבת גם אפשרויות תרגום, שיעזרו בקריאת שלטים בשפות זרות, לדוגמה.

LiveText ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)
LiveText ב-iPadOS 15 (תמונה: Apple)

תכונות נוספות ב-iPadOS 15

  • Universal Control – עבודה במקביל במספר מוצרים של אפל (אייפד, מק) עם סט בודד של עכבר ומקלדת. דומה לתכונת ה-Flow שהוצגה ב-2017 במוצריה של לוג’יטק.
  • תמונות – עדכון לתכונת ה”זכרונות” (Memories) באפליקציה יאפשר קישור עם אפליקציית המוסיקה לשם יצירה מהירה של סרטונים מאוספי תמונות.
  • פרטיות – שליטה מוגברת בהגדרות הפרטיות במכשיר עם ניתוח המידע ששותף והאפליקציות שקיבלו גישה לשיתוף המידע. בסירי יעבור עיבוד הבקשות וכן זיהוי הדיבור כולו לעבוד באופן מקומי כברירת מחדל.

iPadOS 15: זמינות ומכשירים תואמים

הגרסה החדשה של iPadOs תושק מאוחר יותר השנה, בחודשי הסתיו, כאשר כבר כעת ניתן להוריד אותה בגרסת מפתחים מוקדמת ובחודש הבא תושק גרסת בטא ציבורית ראשונה.

המכשירים התומכים ב-iPadOS 15:

  • כל דגמי ה-iPad Pro
  • iPad מדור 5 ומעלה
  • iPad Air מדור 2 ומעלה
  • iPad Mini 4 ומעלה


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים