סיגנל מזכירה למשתמשים – טלגרם אינו שירות הודעות מוצפן

אפליקציית סיגנל צילום: רונן מנדזיצקי

מת’יו רוזנפלד (Matthew Rosenfeld), הידוע יותר תחת השם מוקסי מרלינספייק (Moxie Marlinspike), אחד ממייסדי קרן סיגנל (Signal) המפתחת את אפליקציית המסרים המידיים המאובטחת בעלת אותו השם, מזכיר לכולם בפוסט חדש בטוויטר כי אפליקציית הטלגרם המתחרה אולי נחשבת על ידי רבים כמוצפנת, אך כברירת מחדל היא איננה כזו.

נושא הפרטיות וההגנה על המידע האישי שלנו בתחום תוכנות המסרים המידיים עלה לכותרות בתחילת 2021 עם שינוי מדיניות הפרטיות שתכננה מטא (פייסבוק בזמנו) במטרה לאפשר שיתוף מידע רב יותר בין וואטסאפ לפייסבוק. צעד זה בוטל בסופו של דבר, אך לא לפני שגרם לעליית המודעות בנושא והוביל למעבר מסיבי של משתמשים לתוכנות כמו טלגרם וסיגנל.

עם זאת, מוקסי העלה בציוץ הטוויטר שלו נקודה חשובה בה רבים טועים בהתייחס לתוכנת טלגרם המתחרה. בעוד שהתוכנות לרוב מוגדרת כתוכנת מסרים מוצפנת כאשר מתייחסים אליה בכלי התקשורת השונים, בפועל כלל המידע בטלגרם נשמר כטקסט רגיל ולא מוצפן, כך שהוא חשוף בשרתי החברה, אלא במקרה בו בוחרים להשתמש בשיחה סודית (Secret Chat) המפעילה הצפנה מקצה לקצה E2EE (ר”ת end-to-end encryption).

טבלת השוואה בין אפליקציות מסרים (מקור עמותת פרטיות ישראל)

יש לציין כי טלגרם אינה מסתירה את העובדה כי שירות ההודעות שלה אינו מוצפן, אך העובדה כי ההתייחסות אליו ככזה על ידי גורמים שונים ברשת על אף כי האפשרות להצפנת E2EE אינה מוגדרת כברירת מחדל, גורמת ללא מעט אנשים לחשוב כי מדובר בשירות הודעות מוצפן, כאשר למעשה אפשר לומר כי הוא מוצפן רק בזמן השימוש בהפעלה של פונקציית הצ’אט הסודי, זאת בהשוואה לסיגנל או אפילו וואטסאפ, למרות שגם כאן קיימים סייגים מסוג אחר בדמות המידע אותו החברות מוסרות לרשויות החוק.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים