אינטל מציגה את Thunderbolt 5 – טכנולוגיית העברת מידע מתקדמת שפותחה בישראל

Thunderbolt 5 (מקור אינטל) Thunderbolt 5 (מקור אינטל)

חברת אינטל (intel) חשפה היום (ג’, 12.9) רשמית את Thunderbolt 5, טכנולוגיית העברת המידע חדשה, המציעה קצב העברת מידע של 80Gbps, פי 2 מהדור הקודם, עם אפשרות להעברת מידע בנפח גבוהה יותר של 120Gbps, זאת לצד תמיכה במגוון תקני תעשיה, בהם USB4 v2, DisplayPort 2.1 ועוד.

טכנולוגיית העברת המידע Thunderbolt, שהחלה את דרכה ב-2011 ופותחה בישראל, משתדרגת שוב עם תקן ה-Thunderbolt 5 (להלן TB5) החדש, אליו נחשפנו לקראת סוף 2022 כתקן ההמשך ל-Thunderbolt 4 הקודם של החברה שהוצג ב-2020.

התקן מכפיל שוב את ביצועי החיבור מ-40Gbps ל-80Gbps בהעברת מידע סימטרי ואף משלש אותו באפשרות להעברת מידע לא סימטרית של עד 120Gbps לשימושי וידאו כבדים במיוחד.

ה-TB5 נועד להיות הפתרון “הכל ב-1” החדש של אינטל, המאפשר לחבר מחשב נייד עם כבל בודד לטעינה, העברת מידע, וידאו ועוד.

מגוון השימושים של Thunderbolt 5 (מקור אינטל)
מגוון השימושים של Thunderbolt 5 (מקור אינטל)

הוא משלב תמיכה במגוון טכנולוגיות, בהן DisplayPort 2.1, PCIe 4.0 ו-USB4 v2 עם תמיכה בהפעלה של שלושה מסכי 4K ב-144Hz במקום צמד מסכי 4K ב-60Hz, יכולת הפעלה של מסכי 8K ואף תמיכה בתדר רענון של עד 540Hz וטעינה של עד 240W כפתרון לניידי גיימינג.

יהונדב משה, אינטל (קרדיט: דוברות אינטל)
יהונדב משה, אינטל (קרדיט: דוברות אינטל)

בטרם ההכרזה הרשמית יצא לנו לשוחח עם יהונדב משה, המנהל את קבוצת Client Connectivity Division ואחראי על הפיתוח ההנדסי של Thunderbolt 5 באינטל, שציין כי בניגוד לטכנולוגיית ה-USB4 v2 החולקת תכונות עם TB5, הטכנולוגיה של אינטל מגיעה עם סט דרישות מינימליות גבוה יותר ועובד בצורה טובה יותר עם האינטגרציה לאינטל.

בעוד שאינטל עובדת על פתרונות העברת מידע במהירות גבוהה במיוחד עם טכנולוגיית ה-WiFi 7, הצורך הבסיסי של מחשבים ניידים בכבל פיזי בודד לטעינה הופך את ה-TB5 לפתרון פרקטי יותר שלא הולך להיעלם בזמן הקרוב, כאשר לפי משה, יעברו מספר שנים טובות לפני מיצוי הפוטנציאל של TB5 בטרם החברה תציג את הדור הבא של הטכנולוגיה.

חיבור ה-TB5 משתמש בבטכנולוגיית PAM-3 (ר”ת Pulse Amplitude Modulation) או “אפנון תנופת הדופק”, טכנולוגיה המשתמשת ב-3 סוגי אותות (1+, 0 , 1-) על מנת לקבל ייצור של 3 ביטים בינאריים (1 או 0) על ידי שילוב שני אותות שונים, דבר המגדיל את קצב העברת המידע אך גם מגביל את אורך הכבל (הזהה לכבל TB4) למטר אחד (באופן פסיבי, ומעט יותר עם הגברה).

על פי אינטל, אנו צפויים לראות מחשבים והתקני חומרה שיתמכו בטכנולוגיית ה-Thunderbolt 5 החדשה כבר בשנת 2024 הקרובה.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים