אפל “נכנעת” ללחץ: תוסיף תמיכה למשלוח הודעות RCS ב-2024

הודעות SMS בין אייפון לאנדרואיד צילום ועיבוד: רונן מנדזיצקי

אחרי שנים רבות ולא מעט לחץ, אפל (Apple) מכריזה כי תוסיף תמיכה בתקן משלוח ההודעות RCS, כך לפי הודעה רשמית של החברה לאתר 9to5mac על הוספת התמיכה במהלך 2024, כאשר הודעות ה-RCS יתקיימו לצד אפלקיציית ה-iMessage של החברה.

סביר להניח שמשתמשים רבים לא יבינו את הבעיה הגדולה שנוצרה עקב הרצון של אפל לשמור על ייחוד ה-iMessage, זאת מאחר שבארץ קיימת פופולריות גדולה יותר לאפליקציות מסרים כמו וואטסאפ וטלגרם, בניגוד לארה”ב למשל.

כאשר משתמשי iMessage של אפל שולחים ביניהם הודעות באמצעות האפליקציה, ההודעות מופיעות בבועה כחולה עם תמיכה במגוון פיצ’רים כמו שיחות קבוצתיות, משלוח מדיה באיכות גבוהה ועוד, ואילו הודעות ממכשירי אנדרואיד שנשלחו כ-SMS/MMS מופיעות בבועה ירוקה וללא תמיכה בפיצ’רים מתקדמים.

בועת ה-iMessage הכחולה ובועת ה-SMS/MMS הירוקה (מקור אפל)
בועת ה-iMessage הכחולה ובועת ה-SMS/MMS הירוקה (מקור אפל)

למרות שאפל הפתיעה רבים בתעשיה עם ההודעה על אימוץ תקן ה-RCS במכשיריה בשנה הבאה, זאת לאחר שנים בהם חברות רבות בהן סמסונג וגוגל, שאימצה את תקן ה-RCS עוד ב-2019, לחצו על אפל במשך שנים, אי אפשר לומר כי מדובר בהפתעה מוחלטת.

בדומה לאימוץ תקן ה-USB-C בסדרת מכשירי האייפון 15 וההוספה הצפויה של אפשרות התקנת אפליקציות במכשירי החברה שלא מהחנות הרשמית, הוספת התמיכה ב-RCS מגיעה על רקע חוק ה-DMA (ר”ת Digital Markets Act) האירופאי, שנועד, וכנראה אף מצליח מאוד, לעשות סדר בעולם הטכנולוגי.

הצהרת דובר אפל לאתר 9to5mac (בתרגום חופשי לעברית):

מאוחר יותר בשנה הבאה, אנחנו נוסיף תמיכה בתקן ה-RCS Universal Profile כפי שפורסם כעת על ידי איגוד GSM. אנו מאמינים שה-RCS Universal Profile יציע חווית תאימות תפעולית הדדית טובה יותר בהשוואה ל-SMS או MMS. הוספת התמיכה ב-RCS תעבוד לצד iMessage, שתמשיך להיות חוויית העברת ההודעות הטובה והמאובטחת ביותר עבור משתמשי אפל.

האם זה הסוף למלחמת “הבועה הירוקה והבועה הכחולה”? סביר להניח שלא, כאשר נכון לרגע זה אין מידע ספציפי על האופן בו אפל תיישם את תקן ה-RCS במכשירי האייפון, כאשר הובהר בהודעה כי השימוש ב-RCS יתבצע לצד ה-iMessage, ולא במקומו או כחלק ממנו.

מה זה בכלל RCS?

תקן ה-RCS (ר”ת Rich Communication Services) או “שירותי תקשורת עשירים” הוא תקן תקשורת חדש שנוצר על ידי ארגון ה-GSMA כתחליף מאובטח ומשופר יותר לעומת תקן ה-SMS למשלוח הודעות טקסט המוכר לרובנו.

בניגוד להודעות SMS רגילות או הודעות מולטימדיה MMS, ה-RCS נועד להציג מגוון פיצ’רים המוכרים לרובנו מאפליקציות כמו וואטסאפ וטלגרם, בהם אפשרות למשלוח קבצי מדיה באיכות גבוהה, הצגת אישור קריאה של הודעות, צ’אט קבוצתי ועוד.

עם זאת, קיים לתקן חיסרון משמעותי בגרסה הנוכחית שלו. הודעות שנשלחות ב-RCS אינן מוצפנות, בניגוד להודעות ה-iMessage או אלו המועברות באמצעות וואטסאפ.

*דבר העורך: לגבי התמונה – SMS לא נשלח דרך RCS, אלו שני תקנים נפרדים. אין צורך להעיר על התמונה, סתם לא היה לא חשק לצלם מחדש 😉


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים