לוק קייג’ לא תחזור לעונה שלישית; יחסי מארוול-נטפליקס בסכנה

מתוך "לוק קייג'" (תמונה: Myles Aronowitz - Netflix) מתוך “לוק קייג'” (תמונה: Myles Aronowitz – Netflix)

שבוע בלבד לאחר ההודעה על ביטולה של “איירון פיסט” (Iron Fist), מודיעות נטפליקס (Netflix) ומארוול (Marvel) על ביטולה של סדרת גיבורי-על משותפת נוספת: “לוק קייג’” (Luke Cage). ההודעה הדרמטית הגיעה כהפתעה גם לצוות הכותבים של הסדרה, שעבדו על העונה השלישית בחצי השנה האחרונה. לפי הדיווחים, ההחלטה לבטל את הסדרה היא תוצאה של משא ומתן קשה בין נטפליקס למארוול, שהתנהל ב-48 השעות שלפני ההודעה.

“לוק קייג'” עקבה אחרי לוק, גבר שחור חסין לכדורים שמגן על תושבי הארלם בניו יורק מפשע מאורגן. היא גם מהווה חלק מיקום “המגנים” של נטפליקס, הכולל גם את “ג’סיקה ג’ונס”, “דרדוויל”, “איירון פיסט” המבוטל, “המגנים” החד פעמית, ו”המעניש” שלא השתתף בבלאגן של “המגנים”, אבל חולק דמויות עם הסדרות האחרות.

בניגוד ל”איירון פיסט”, שביטולה היה ככל הנראה ידוע מראש, “לוק קייג'” הייתה אמורה להמשיך – יוצר הסדרה צ’או הודרי קוקר (Cheo Hodari Coker) והכוכב הראשי מייק קולטר (Mike Colter) היו חתומים לעוד שנה לפחות, וצוות הכותבים של הסדרה שקד על דרכים שונות להמשיך את הסיפור אחרי הסיום הדרמטי של העונה השניה. אחד האתגרים שעמד בפניהם הוא שינוי הפורמט – בדומה ל”איירון פיסט”, “לוק קייג'” הייתה אמורה להקטין את כמות הפרקים מ-13 ל-10, והכותבים היו צריכים להתאים את הסיפור לזה.

איננו יודעים מה הדבר הספציפי ששהוביל לביטול, אבל ידועות לנו הנקודות הבעיתיות שבסדרה – היא לא סדרה זולה להפקה, ורוב עלויות ההפקה נופלות על הכתפיים של נטפליקס, בעוד שהמותג שייך לדיסני. דיסני, מנגד, תפעיל החל מהשנה הבאה שירות צפייה ישירה משלה ותשאב מנטפליקס את כל התכנים שלה לשם, מלבד הסדרות האלה – כיוון שזכויות ההפצה של הדמויות האלה שייכות לנטפליקס. זוהי קרקע לא יציבה למשא ומתן בין שתי החברות, והביטול של “לוק קייג'” היה הפשרה היחידה ששתיהן הסכימו עליה.

כעת נותר לנו לחכות לגורל הסדרות האחרות. “המגנים” לא תחזור כיוון שהיא תוכננה כמשהו חד פעמי בין כה וכה. “דרדוויל” חזרה זה עתה לעונה השלישית – נחכה לראות מה יהיה עם עונה רביעית. עונה שלישית ל”ג’סיקה ג’ונס” ועונה שניה ל”מעניש” נמצאות בהפקה בימים אלה ממש, ו”המעניש” צפויה לחזור מתישהו בתחילת השנה הבאה.

השוואת מפרטים