תמליל שיחת משקיעים מעיד על הנעשה מאחורי הקלעים בתחום ייצור המעבדים באינטל

לוגו אינטל צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

תמליל שיחת ועידה של Susquehanna International Group (להלן SIG), קבוצת מסחר בינלאומית גדולה הקשורה לייצור שבבי סיליקון, שהועלה לאתר רדיט, מספק מידע חדש על הנעשה מאחורי הקלעים באינטל (Intel), עם מידע על ייצור מעבדי ה-10nm והמעבר העתידי ל-7nm, כאשר המידע המעניין ביותר מגיע בדמות הטענה כי אינטל מחפשת לכאורה מנכ”ל חדש שיחליף את בוב סוואן (Bob Swan), המנכ”ל הנוכחי של החברה.

נדגיש כי לדיון בנושא קיימים שני צדדים, האחד הוא התמליל שפורסם על ידי משתמש\אנליסט ברדיט, והשני של משתמש\אנליסט נוסף שפרסם תגובות על הוועידה בטור אורח באתר פורבס. אינטל לא סיפקה לגאדג’טי תגובה רשמית בנושא.

התמליל ב-Reddit

אחת הנקודות החשובות שהועלו נוגעות לגבי יכולות הייצור של אינטל בתחום ה-10nm. בעוד שאינטל החלה את ייצור ה-10nm עוד ב-2018 עם מעבדי ה-Cannon Lake, הייצור של החברה ב-10nm היה מוגבל למדי עם תשואת ייצור של פחות מ-25% גם עם ביטול הליבה הגרפית, לפי הפרסום. השנה, עם המעבר לייצור 10nm SuperFin במעבדי ה-Tiger Lake החדשים של החברה, תשואת הייצור גדלה מעל ל-50%, אך מדובר על נתון אשר עדיין נמוך מיכולות ייצור החברה בייצור 14nm, כאשר היא אף העבירה את מעבדי ה-Rocket Lake הבאים מייצור ה-10nm המקורי ל-14nm עם ליבות ה-Cypress Cove.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

הבעיות לא מוגבלות רק לשוק הביתי, ולפי הדיווח גם הדור הבא של מעבדי ה-Xeon Scalable לשרתים המבוססים על Ice Lake SP סובלים מבעיות ייצור, עם דחיה בהשקה לרבעון השני או השלישי של 2021 וצפי ירידה בכמות הליבות המקסימלית מ-38 ל-36. גם מעבדי ה-Sapphire Rapids נדחים על פי הדיווח מהחציון השני של 2021 לרבעון השני של 2022.

בתמליל השיחה הועלה גם נושא מיקור החוץ של אינטל ל-TSMC, מידע שקיבל חיזוק לאחרונה, אך נדון עוד מ-2018, כאשר למעשה החברה יצרה עוד קודם לכן חלק מהמוצרים שלה על ידי יצרנים חיצוניים. הפעם מדובר על העברת חלק מייצור המעבדים של החברה למיקור חוץ, כאשר לא ברור סופית האם אינטל תעביר את הייצור ל-TSMC ו/או סמסונג בחלק ממוצרי החברה, עם דגש כי אינטל לא תוכל לנצל את מלוא יכולת הייצור של TSMC מאחר והיא מחוייבת לייצור מעבדי AMD, לקוחה וותיקה של החברה.

התגובה לוועידה מהטור בפורבס

פטריק מורהד (Patrick Moorhead), אנליסט מטקסס, מגיב לדברים שנאמרו בוועידה, אך לא משתף פרטים קונקרטים מאחר ולדבריו מדובר באירוע בו נתבקשו המשתמשים לחתום על מסמך סודיות (NDA).

לפי דבריו של מורהד, אינטל מעולם לא שיתפה פרטים על תפוקות ייצור, ולטענתו לא עשתה זאת גם בוועידה האחרונה, ובכך הוא סותר את הדברים שפורסמו בתמליל השיח ברדיט. הוא מוסיף התייחסות לגבי הייצור של אינטל בתהליך 10nm ומציין כי המעבר המלא מתהליך 14nm ל-10nm יתרחש כבר במהלך 2021, כשהוא מזכיר את מעבדי ה-Ice Lake של אינטל שהוצגו ב-2019, בניגוד לאזכור מעבדי ה-Cannon Lake מ-2018 אליהם הייתה ההתייחסות באשר לתפוקות הייצור הנמוכות.

כידוע, מתחרתה המרכזית של אינטל, AMD, כבר עברה לייצור שבבים בתהליך 7nm, ולגבי זה לא מספק האנליסט תשובה קונקרטית, פרט לכך שהוא מצפה מאינטל להציג מידע בנושא במהלך תערוכת CES 2021 שתתקיים באופן דיגיטלי בינואר הקרוב.

אלו רק חלק מהנקודות שהועלו בשיחה של SIG, הנחשב עדיין למידע ממקור שני ולא מידע רשמי ומאומת מאינטל עצמה, לזה ניאלץ להמתין להתייחסות ספציפית של אינטל בכנס CES 2021 הקרוב, או דרך הצגת תפוקה גבוהה יותר של מעבדים שיגיעו לשוק בפועל. יש לזכור כי אינטל עדיין פועלת במלוא הכוח על מנת להגדיל את יכולת הייצור של מפעלי החברה (גם בישראל), עם תוכניות לבניית מפעלים נוספים, מה שצפוי אולי לשנות את תמונת המצב בהמשך.

מחברת אינטל לא נמסרה תגובה עד לפרסום הידיעה, במידה ותתקבל תגובה היא תשולב בידיעה.

השוואת מפרטים