מאגר מידע ענק של משתמשי פייסבוק זמין בחינם ברשת, בהם כ~4 מיליון ישראלים

פייסבוק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) פייסבוק (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

מאגר המידע העצום של פייסבוק אשר דלף ב-2019 וכלל פרטים אישיים של למעלה מכ~533 מיליון משתמשים ברחבי העולם מ-106 מדינות שונות, בהם כ~4 מיליון משתמשי פייסבוק ישראלים, מגיע בשלמותו לרשת בחינם. פרסום המאגר מאפשר לכל גורם זדוני לקבל מידע על כלל משתמשי פייסבוק שפרטיהם מופיעים בו, ללא צורך לקנות אותו מהפורצים המקוריים כפי שהיה עד כה.

הדלפת המידע החדשה מפייסבוק אינה חדשה, מדובר למעשה על מאגר המידע שדלף עוד ב-2019 עקב פרצת אבטחה בחברה, וכלל פרטים אישיים, בהם שמות, מספרי טלפון, מייל ועוד. בעוד שבמקור הפורצים שגנבו את מאגר המידע ניסו למכור אותו בשלמותו לגורמים אחרים, נוצר בתחילת 2021 בוט טלגרם יעודי שאפשר לגשת למאגר באופן פרטני מבלי לקבל גישה מלאה אליו בתשלום של 20 דולר.

הפעם, כך לפי חוקר האבטחה הישראלי, אלון גל, מנהל טכנולוגיות ראשי בחברת Hudson Rock ו-running Under The Breach, שאיתר את בוט הטלגרם  בתחילת 2021, המאגר כולו הפך להיות זמין להורדה בחינם ללא צורך לשלם מחיר גבוה על המאגר כולו.

>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

כפי שדיווחנו במקור, המאגר כולל בתוכו פרטים של 533 מיליון משתמשים ברחבי העולם, בהם כ~4 מיליון משתמשים ישראלים (3,956,428 למי שרוצה לדייק).

הפצת מאגר המידע של המשתמשים מגיע אחרי שנה “שקטה” יחסית עבור פייסבוק בהשוואה ל-2018 ו-2019, אז נחשפנו לפרשת Cambridge Analyticaפרשת שמירת ההודעותפרשת דליפת התמונותפרשת שיתוף המידע עם חברות מסחריות ועוד בעיות אבטחה נוספות של החברה.

בעוד שלא מדובר בהדלפה חדשה, תיתכן במקרה זה פגיעה אנושה בפרטיות משתמשיה של פייסבוק, מאחר שבניגוד לפעמים הקודמות, הפעם המאגר כולו זמין להורדה בחינם, מה שמגדיל את הגישה למידע על ידי גורמים זדוניים.

השוואת מפרטים