כמה מהיר ה-WiFi 7? אינטל מציגה את פיתוחיה בתחומי התקשורת

לוגו אינטל

טרם חשפה את סדרת מעבדי ה-Raptor Lake, הדור ה-13 של מעבדי החברה, סיפקה אינטל לגאדג’טי הצצה אל מאחורי הקלעים של האופן בו פותח המעבד במרכז המחקר והפיתוח של אינטל בחיפה, אך מלבד זאת, החברה הציגה והדגימה אוסף טכנולוגיות אותן היא מפתחת, בהן חיבור ה-WiFi 7 האלחוטי, מתאמי Bluetooth LE Audio ואף את הדור הבא של תקן ה-Thunderbolt.

מרכז הפיתוח בחיפה הוא אחת מהנקודות החשובות ביותר בעבור כל מי שרוצה להכיר מקרוב את אינטל והמעבדים אותן היא מפתחת בשנים האחרונות בארץ.

קפיצה אדירה במהירות עם WiFi 7

במהלך הביקור החברה הציגה בפנינו שלל טכנולוגיות עליהן היא עובדת, דוגמת תקן ה-WiFi 7 העתידי שנועד להחליף את תקני ה-WiFi 6 ו-WiFi 6E, ולהכפיל את קצב העברת המידע מכ~2.4Gbps ל~5.8Gbps, או כמו שאפשר לראות מהצילום באירוע, מהירות של 5.04Gbps.

הדגמת מהירות WiFi 7 (מקור אינטל, צילום רונן טופלברג)
הדגמת מהירות WiFi 7 (באדיבות אינטל, צילום רונן טופלברג)

גלישה חלקה ברשת

בזמן שטכנולוגיית ה-WiFi 7 של אינטל תגיע רק ב-2024 עם דור מעבדי ה-Meteor Lake, כבר עם מעבדי ה-Raptor Lake החדשים נוכל לראות פיתוח נוסף עליו החברה עובדת, ה-Connectivity Performance Suite 2.0.

אפשר לומר כי מדובר על “חבילת פתרונות” המאוגדים יחדיו על מנת לספק חווית גלישה חלקה, בהם האפשרות לחבר מחשבים ל-3 מקורות אינטרנט בו זמנית (2 חיבורי WiFi + חיבור סלולר) לקבלת מהירות גבוהה יותר, אך גם אפשרויות שליטה טובות בגלישה עם תעדוף או הכוונה של אפליקציות מסויימות לחיבור או מיתוג אוטומטי מחיבור אחד לשני במידה והחיבור משובש.

הטכנולוגיה שאולי הכי פחות מעניינת, אבל מצליחה לרתק לא פחות היא ה-Wi-Fi Sensing, אותה ניתן לתמצת במושג אחד שחובבי מלחמת הכוכבים יכירו היטב – “There is a great disturbance in the Force”.

מכשירים המשתמשים ב-WiFi קולטים ופולטים אותות אלחוטיים שנמצאים מסביבנו באופן קבוע, כאשר המטרה של טכנולוגיית ה-WiFi Sensing היא לזהות הפרעות באותות אלה, אותם היא מתרגמת למצב בו משתמש עוזב את המחשב שלו או חוזר אליו.

המטרה בזיהוי אנשים פשוטה, ברגע שמשתמש עוזב את המחשב הטכנולוגיה תאפשר להגן עליו בצורה טובה ומהירה יותר עם נעילת המחשב ברגע שיש זיהוי כי הוא עזב, ולהפך, כאשר המחשב מזהה שהמשתמש חוזר היא תעיר את המחשב בצורה מהירה יותר ותאפשר לו להתחבר.

התמונה שאפשר לראות למטה אולי לא אומרת הרבה, אך מסביב לעמדת המחשב היה מסומן קו ברור ל”טווח הזיהוי” של הטכנולוגיה. אם עברתם את הקו המחשב מתעורר או ננעל, כשאת כל זה הוא עושה ללא שום חומרה יעודית מלבד כרטיס ה-WiFi המובנה בו.

יכולות שידור באמצעות בלוטות’

פיתוחיה של אינטל בתחום האלחוטי אינם מוגבלים ל-WiFi בלבד וכוללים פיתוח פתרונות כמו תקן ה-Bluetooth LE Audio, שיאפשר בין השאר חיבור קל ונוח יותר של מחשבים שיתמכו בו למכשירי שמיעה מבוססי Bluetooth, אלה יוכלו לנצל את צריכת החשמל הנמוכה של התקן על מנת להציע זמן שימוש ארוך מבלי לוותר על יכולת החיבור המהירה שלו.

פיצ’ר נוסף של התקן שהודגם באירוע הוא ה-Auracast, יכולת ה”שידור” (broadcast) החדשה שנוספה לתקן Bluetooth ומאפשרת למקור שמע אחד לשדר למספר התקנים בלי מוגבל למעשה בסביבה שלו.

בהדגמה שקיבלנו אפשר היה למצוא מספר רמקולי Bose המחוברים בחוטים ללוחות פיתוח עליהם עובדת אינטל על מנת להתחבר לשידור אודיו בודד מהטלוויזיה ולהשמיע אודיו מכולם יחדיו.

עתיד טכנולוגיית ה-Thunderbolt

אחת מהטכנולוגיות המוכרות ביותר שיצאה ממעבדות אינטל בחיפה היא ה-Thunderbolt, תקן החיבור המהיר המשתמש במחבר USB-C ומציע כיום קצב העברת נתונים של עד 40Gb/s בתקן ה-ThunderBolt 4 האחרון.

למרות זאת, באינטל עובדים כבר על תקן ה-Thunderbolt 5, שנועד להכפיל את קצב העברת הנתונים עד 80Gb/s, בדומה לקצב העברת הנתונים בתקן ה-USB 4 2.0 האחרון, כאשר במהלך הביקור הזדמן לנו לראות קצת מידע על התקן הבא של אינטל, כפי שאפשר לראות בצילום המסך המופיע מטה ומציג חיבור 40Gb/s סימטרי לכל כיוון.

במהלך הביקור במרכז הפיתוח אינטל הציגה קונספט מעניין למדי של “מעמד מסך” מבוסס Thunderbolt, שנועד לקחת כל מסך מחשב סטנדרטי ו”טיפש” בגודל של עד 34 אינץ’ וחיבור VESA ולהחליף את המעמד שלו במעמד יעודי הכולל חיבור Thunderbolt, לצד אוסף חיבורים שלם המאפשרים לחבר מחשב נייד בעל חיבור Thunderbolt ישירות למסך ולאביזרים שיחוברו אליו עם כבל בודד להעברת מידע, וידאו, אודיו, אינטרנט ועוד.

היא אולי לא תייצר את מעמד המסך בפועל, אך זהו פתח לייצור של מעמדים דומים על ידי יצרנים אחרים, דבר שיכול לעורר לא מעט עניין בעבור משתמשים שרגילים לחבר את הנייד שלהם להתקנים שונים.

מדובר רק על חלק מהפיתוחים אותם הדגימה אינטל במהלך הביקור במרכז הפיתוח שלה, כאשר בנוסף אליהם היה ניתן למצוא הדגמות של טכנולוגיות לשיפור איכות הצילום במצלמות הרשת המובנות בניידים, ושיפורים בתחום ביצועי הבינה המלאכותית על מחשבי אינטל, עם הוספת מאיץ Movidius VPU מובנה שנועד להחליף את הצורך בביצועי חישובי ה-AI השונים על המעבד הרגיל.


חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

הסקירות והתכנים המופיעים באתר מהווים המלצה בלבד, וכך יש להתייחס אליהם. כל המחירים המופיעים באתר נכונים ליום הפרסום בלבד והאחריות לקניית מוצר או שירות כזה או אחר מוטלת עליך בלבד – השימוש באתר בהתאם לתנאי השימוש והפרטיות.

השוואת מפרטים