אלו 10 הסרטים המכניסים ביותר ב-2017: באמריקה רוצים קומיקס, בעולם מכוניות

מתוך "היפה והחיה" (תמונה באדיבות פורום פילם) מתוך “היפה והחיה” (תמונה באדיבות פורום פילם)

למרות שחלק מהסרטים שיצאו בסוף 2017 עדיין רצים בקולנוע, אפשר כבר להסתכל על ההכנסות של השנה שחלפה. אנחנו רואים את המגמות השונות ובגדול, אנחנו לא מופתעים – הנה עשרת הסרטים המכניסים ביותר בארצות הברית לשנת 2017, עם נוכחות גדולה מתמיד של סרטי קומיקס:

 1. מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי (Star Wars: The Last Jedi) – הכניס 532 מיליון דולר
 2. היפה והחיה (Beauty and the Best) – הכניס 504 מיליון דולר
 3. וונדר וומן (Wonder Woman) – הכניס 412 מיליון דולר
 4. שומרי הגלקסיה חלק 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) – הכניס 389 מיליון דולר
 5. ספיידר-מן: השיבה הביתה (Spider-Man: Homecoming) – הכניס 334 מיליון דולר
 6. זה (It) – הכניס 327 מיליון דולר
 7. תור: ראגנארוק (Thor: ragnarok) – הכניס 311 מיליון דולר
 8. גנוב על העולם (Despicable Me 3) – הכניס 264 מיליון דולר
 9. ליגת הצדק (Justice League) – הכניס 226 מיליון דולר
 10. לוגאן – וולברין (Logan) – הכניס 226 מיליון דולר

אם המספרים מרגישים לכם קטנים ביחס לשנה שעברה אתם צודקים – בהכנסות הביתיות בארה”ב הייתה ירידה של כ-300 מיליון דולר בסך ההכנסות, זאת אחרי שנתיים של עלייה. באחוזים זה יחסית זניח, אבל נראה שב-2017 הקהל האמריקאי היה פחות נלהב להגיע לאולמות הקולנוע כדי לצפות בסרטים.

בולטת במיוחד ברשימה וורנר (Warner Bros), שלא ברור אם צריכה להתגאות בעצמה, או לטמון את ראשה בחול מבושה. מצד אחד, “וונדר וומן” הוא סרט הקומיקס המכניס ביותר בזירה הביתית. וההכנסות הביתיות חשובות הרבה יותר, שכן האולפנים רואים אחוזים הרבה יותר גבוהים מהן. הקהל האמריקאי הצביע ברגליו – “ת’ור” מצחיק ו”ספיידר-מן” חמוד ומרגש, אבל הם רוצים לראות גם גיבורות בחזית – יש מספיק טסטוסטרון גם ככה.

גל גדות בפוסטר חדש לוונדר וומן (קרדיט: Warner Bros / Gal Gadot)
גל גדות בפוסטר חדש לוונדר וומן (קרדיט: Warner Bros / Gal Gadot)

מצד שני, “ליגת הצדק” הכניסה 226 מיליון דולר בלבד, סכום שלא מספיק כדי לכסות את ההוצאות של הסרט. יחד עם ההכנסות מחו”ל, ההוצאות כוסו, כנראה ללא רווח, ואולי עדיין בהפסד. סרט גיבורי העל היקר ביותר שהופק אי פעם (לפחות עד ל”נוקמים” הבא) הוא גם אחד מהמפסידים הגדולים. מספיק להסתכל על המספרים האלה פעם אחת כדי שוורנר תפיק את המסקנות שלה, מסקנות שלפי הדיווחים היא אכן מפיקה, כבר חצי שנה לפחות.

בינתיים בעולם התמונה מעט שונה. אם בארצות הברית “אחרוני הג’דיי”, “היפה והחיה” ו”וונדר וומן” מובילים באמירה נשית מסוימת, לעולם לא נמאס מטסטוסטרון – הוא רק רוצה יותר ממנו:

 1. היפה והחיה – הכניס 1.263 מיליארד, מתוכם 759 מיליון מחוץ לארה”ב
 2. מהיר ועצבני 8 (Fate of the Furious) – הכניס 1.235 מיליארד, מתוכם 1.01 מיליארד מחוץ לארה”ב
 3. מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי – הכניס 1.108 מיליארד, מתוכם 563 מיליון מחוץ לארה”ב (עדיין מוקרן)
 4. גנוב על העולם – הכניס 1.033 מיליארד, מתוכם 768 מיליון מחוץ לארה”ב
 5. ספיידר-מן: השיבה הביתה – הכניס 880 מיליון, מתוכם 546 מילייון מחוץ לארה”ב
 6. זאב לוחם 2 (Wolf Warrior 2) – הכניס 870 מיליון, מתוכם 867 מיליון מחוץ לארה”ב
 7. שומרי הגלקסיה חלק 2 – הכניס 863 מיליון, מתוכם 473 מיליון מחוץ לארה”ב
 8. תור: ראגנארוק – הכניס 849 מיליון, מתוכם 537 מיליון מחוץ לארה”ב (עדיין מוקרן)
 9. וונדר וומן – הכניס 821 מיליון, מתוכם 409 מיליון מחוץ לארה”ב
 10. שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר (Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales) – הכניס 794 מיליון, מתוכם 622 מיליון מחוץ לארה”ב

בעולם, השלישיה הפותחת נראית מעט שונה. אמנם “היפה והחיה” ו”אחרוני הג’דיי” נמצאים שם, “מהיר ועצבני 8” בולט בניגוד החריף בין ההכנסות שלו בבית לבין ההכנסות שלו בחו”ל – בבית הוא לא הגיע ל-250 מיליון אפילו, ונמצא די רחוק מהעשירייה הפותחת, בעוד שמחוץ לארה”ב הוא הכניס מעל מיליארד דולר אפילו בלי ההכנסות האמריקאיות, ואף רשם את הפתיחה הגלובאלית הגדולה ביותר בכל הזמנים, ואת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם של סרט לא-סיני בסין.

מתוך "מהיר ועצבני 8" (תמונה באדיבות גלובוס מקס)
מתוך “מהיר ועצבני 8” (תמונה באדיבות גלובוס מקס)

אחרי “מהיר ועצבני 8” ישנו “זאב לוחם 2″ הסיני, שנכנס לרשימה כמעט ורק בזכות ההכנסות שלו בחו”ל, ו”שודדי הקאריביים” החדש שבארה”ב בקושי נרשם על הרדאר, וכאן הוא לא רק בעשירייה, אלא גם הסרט השלישי הכי רווחי אם מסתכלים על הכנסות מחו”ל בלבד.

נראה שהמגמה ברורה – בארצות הברית אנשים יוצאים לקולנוע בשביל הסרטים המרגשים, שמעוררים בהם משהו. בשאר העולם רוצים פעולה והרפתקאות – הקולנוע הוא אסקפיזם, מקום לברוח מהעולם בשביל לראות אוניות רפאים ומכוניות מתפוצצות.

משנה לשנה סין נהיית שחקנית גדולה יותר בשוק הקולנוע, והשנה היא בולטת יותר מאי פעם. מבחינת ההכנסות, לאולפנים ההוליוודיים ההכנסות הביתיות עדיין חשובות הרבה יותר, אבל בהתחשב בכך שחברות סיניות רוכשות את האולפנים אט אט, גם זה עשוי להשתנות.

השוואת מפרטים