שוברי קופות: ספיידרמן מוביל את הסרטים הרווחיים ביותר לשנת 2021

ספיידרמן: אין דרך הביתה (תמונה: Sony Pictures) ספיידרמן: אין דרך הביתה (תמונה: Sony Pictures)

אחרי ששנת 2020 הייתה שנה של הפסדים או רווחים מועטים בלבד בבתי הקולנוע, שנסגרו ברובם עקב מגפת הקורונה, גם שנת 2021 הייתה מלאת סימני שאלה בנוגע לחזרתם של הסרטים לאקרנים. האולפנים הגדולים בילו את השנה בשיטות הפצה שונות. חלקם דחו את סרטיהם לתקופות טובות יותר, חלקם שיחררו את ההיצע שלהם לפלטפורמות הסטרימינג וחלקם לקחו סיכון עם הפצה קולנועית בלבד.

המספרים של השנה החולפת בקופות בהחלט אינם מתקרבים לאלו של התקופה שלפני הקורונה ובעיקר 2019 שהייתה מלאת להיטים. אבל דווקא בשבוע האחרון צץ לו סימן החייאה בדמות ספיידרמן, שמוכיח שהציבור מתגעגע לחוויה הקולנועית ומוכן להצביע ברגליים.

“ספיידרמן: אין דרך הביתה” (Spider-man: No Way Home) ניצב בראש טבלת הסרטים הגדולים של השנה כפי שמסכם אתר BoxOfficeMojo. למעשה, הוא היחיד שהצליח לפרוץ את מחסום מיליארד הדולר מזה שנתיים. שנת 2019 הייתה מבורכת במיוחד בתחום סרטי המיליארד עם לא פחות מ-9 סרטים שחצו את הרף – כולל אחד שחצה אפילו את רף השני מיליארד, הלuא הוא “הנוקמים: סוף המשחק” (Avengers: Endgame). באותה שנה, דיסני רשמו לעצמם כשליש מכלל ההכנסות של השנה כולה עם סרטי מארוול, “מלחמת הכוכבים” ואנימציות דיסני ופיקסאר.

מאז הקולנוע כמובן התמתן בהכנסותיו ונכנס לסוג של תרדמת. כעת, ההכנסות המטורפות של ספיידרמן מיצבו אותו כפתיחה השלישית במהירותה להגיע למיליארד דולר בקופות. “אין דרך הביתה” קטף את ההישג אחרי 12 ימים. מעליו ניצב “הנוקמים: מלחמת האינסוף” (Avengers: Infinity War) שעשה זאת ב-11 ימים. הרחק מהם במקום הראשון נמצא הפרק האחרון בסדרת הנוקמים, “סוף המשחק” שחצה את קו המיליארד ב-5 ימים בלבד.

בעוד אולפני דיסני כבר רגילים להצלחות של מעל מיליארד דולר, אולפני סוני שהפיקו את הסרט יחד איתם עדיין מתלהבים במיוחד ממספרים כאלו. “אין דרך הביתה” הפך כעת לסרט השני הכי מצליח של האולפן אי פעם – מיד אחרי הסרט הראשון של טום הולנד כדמות, “השיבה הביתה” (Spider-man: Homecoming). הסרט החדש תפס את מקומו של “ג’ומנג’י: שורדים בג’ונגל” (Jumanji: Welcome to the Jungle) מ-2017.

בדומה ל-2019, גם השנה משתלטת דיסני על טבלת שוברי הקופות העולמית עם ארבעה מתוך 10 הסרטים המצליחים ביותר. ארבעתם שייכים לאולפני מארוול עם ספיידרמן במקום הראשון, “ונום 2” (Venom: Let There Be Carnage) במקום ה-7, “שאנג-צ’י ואגדת עשר הטבעות” (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) במקום ה-9 ו“נצחיים” (Eternals) במקום העשירי.

אל סרטי מארוול מצטרפים שלושה סרטים אמריקאיים נוספים שנכנסו לטבלת 10 שוברי הקופות של 2021. סרטו האחרון של דניאל קרייג כג’יימס בונד, “אין זמן למות” (No Time to Die) במקום ה-4, “מהיר ועצבני 9” (F9) במקום ה-5 ו“גודזילה נגד קונג” (Godzilla vs. Kong) במקום ה-8.

את שאר המקומות, ביניהם ה-2 וה-3, תופסים סרטים מהשוק העצום של סין. “הקרב באגם צ’אנגג’ין” (The Battle at Lake Changjin) ניצב מתחת לספיידרמן עם הכנסות של 902 וחצי מיליון דולר, והוא גם הסרט היקר ביותר שאי פעם הופק בסין. מיד אחריו הקומדיה הסינית “Hi, Mom!” עם 822 מיליון דולר. בנוסף, את המקום השישי תופס “בלש צ’יינהטאון 3” (Detective Chinatown 3).

השוק הסיני כמובן ענק ולא במפתיע תופס את המקומות הנכבדים בטבלה, ולכן חשוב לציין הישג נוסף של “ספיידרמן”. מדובר בסרט שהצליח להגיע להכנסות של מיליארד דולר מבלי שהוקרן בסין כלל. אף אחד מסרטי מארוול השנה לא שוחרר בסין, אך ההחלטה של סין לא להקרין את הסרט הפכה אותו לאחד הבודדים בהיסטוריה שמגיעים להכנסות של מעל מיליארד ללא הנתח הסיני. “אין דרך הביתה” עדיין עלול למצוא את דרכו לסין בתקופה הקרובה, ואם יעשה זאת ייזכה לסיכוי טוב לעקוף את סרטי הנוקמים אשר כן שוחררו שם עם יציאתם.

את שאר הטבלה, עם סרטים כמו “חולית” (Dune), “קרואלה” (Cruella) ו“האלמנה השחורה” (Black Widow), ניתן למצוא באתר Box Office Mojo:

 1. ספיידרמן: אין דרך הביתה (סוני) – 1.05 מיליארד דולר
 2. הקרב באגם צ’אנג’ין (סין) – 902 מיליון דולר
 3. היי, אמא (סין) – 822 מיליון דולר
 4. אין זמן למות (MGM) – 744 מיליון דולר
 5. מהיר ועצבני 9 ( Universal) – 726 מיליון דולר
 6. הבלש מצ’יינטאון (סין) – 686 מיליון דולר
 7. ונום 2 (סוני) – 502 מיליון דולר
 8. גודזילה נגד קונג (Warner Bros) – 467 מיליון דולר
 9. שאנג-צ’י ואגדת עשר הטבעות (דיסני) – 423 מיליון דולר
 10. הנצחיים (דיסני) – 400 מיליון דולר
 11. חולית (Warner Bros) – 393 מיליון דולר
 12. האלמנה השחורה (דיסני) – 379 מיליון דולר
 13. לשחרר את גאי (פוקס \ דיסני) – 331 מיליון דולר
 14. מקום שקט 2 (Paramount) – 297 מיליון דולר
 15. קרואלה (דיסני) – 233 מיליון דולר

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים